Frýdlant nad Ostravicí

Domov se nachází v okrajové části Frýdlantu nad Ostravicí vzdáleného 12km od Frýdku – Místku a zhruba 30km od Ostravy.

Sociální pracovník

Sesterna

Volnočasové aktivity

Navigace

Návštěvní hodiny
Každý den od 8:00 do 19:00

Jsme zde pro Vás v tomto čase:
Po a St – 7-17 hod
Út, Čt, Pá – 7-15 hod

Domov Frýdlant nad Ostravicí, Nerudova 1499, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí

Poslání

Domov se nachází v podhorském městečku Frýdlant nad Ostravicí s výbornou občanskou vybaveností v nové bezbariérové budově obklopené velkou zahradou. Nově postavená dvoupatrová budova je spojená se zrekonstruovanou třípatrovou budovou, která slouží jako technickoadministrativní zázemí.  Pokoje uživatelů služby se nachází v 1. nadzemním podlaží a 2. nadzemním podlaží domova s bezbariérovým přístupem do budovy, na terasu i do zahrady. Budova má dva výtahy. Kapacita domova 88 klientů sociální služby

Ubytování

Celková kapacita zařízení je 88 míst. Disponujeme 42 dvoulůžkovými pokoji a 4 jednolůžkovými pokoji. Součástí všech pokojů je prostorná koupelna s WC, bezbariérový sprchový kout a umyvadlo se skříňkou.

Dále jsou pokoje standardně vybaveny elektricky ovládaným polohovacím lůžkem s antidekubitní matrací (v případě potřeby jsou dovybaveny vzduchovou antidekubitní matrací s kompresorem) včetně lůžkovin, nočním stolkem s uzamykatelnou zásuvkou, uzamykatelnou šatní skříní s nadstavbou, stolem, geriatrickými židlemi, policí, mobilním signalizačním zařízením pro nouzové přivolání personálu, nočním světlem do zásuvky (pokud si ho klient přeje), stolní lampičkou a LED TV.

Na společných chodbách se nachází 2x toaleta pro imobilní osoby (součástí toalet jsou vždy umyvadla) a velká společná koupelna se zvedací vanou. Hygiena je zajišťována ve společné koupelně za pomoci či dohledu personálu.

Uživatel si může po schválení ředitelkou domova dle vlastního přání a požadavků pokoj doplnit svým nábytkem a vybavením (vzhledem k dispozičním možnostem a k zajištění dostatečného prostoru v přístupu personálu k uživateli), např. křeslem, poličkami, obrazy, fotkami, lampičkami, vázami, atd. nebo menšími spotřebiči ( např.: kapslový kávovar ) .

Mimo ubytování má uživatel možnost využívat společných prostor domova, jako jsou odpočinkové zóny uprostřed chodby a u výtahu, jídelna, klubovny k volnočasovým aktivitám, venkovní zastřešené terasy a přilehlá zahrada.

Pro zájemce

Poskytování sociální služby vychází z respektování potřeb, přání a zvyků jednotlivých uživatelů služby s ohledem na limity sociální služby. Naše uživatele podporujeme v udržování stávající míry soběstačnosti, v udržování vztahu s rodinou, přáteli a v účasti na společenském dění v blízkosti domova a v domově samotném.  
To vše za účelem maximálního využití a posílení schopností péče o sebe samého u každého z uživatelů služby, nabytí pocitu plnohodnotně prožitého dne a zajištění pocitu bezpečí v rodinném prostředí menšího domova.

Dne 1.11. 2022 jsme slavnostně otevřeli domov se zvláštním režimem o kapacitě 88 lůžek. Domov se nachází v klidné části města Frýdlant nad Ostravicí s krásným výhledem na horu Ondřejník, s rozlehlou zahradou a s výbornou dostupností, jak pro personál, tak pro rodiny uživatelů a IZS.

 • Vlakové a autobusové nádraží FnO – 0,5 km
 • Autem z Frýdku-Místku – 10 km
 • Autem z Frenštátu pod Radhoštěm – 15 km
 • Poliklinika FnO – 1 km

Pobytová část je přistavěna stávajícímu objektu bývalé tiskárny. V nové části, která má  zastavěnou plochu cca 1000m2 a je na 2 podlaží, vznikly 2 ,,domácnosti´´ domova. Každá ,,domácnost´´ se skládá z 21 dvoulůžkových pokojů a 2
jednolůžkových pokojů, každý má  vlastní koupelnu a sociální zařízení. Dispozice prostorných pokojů a jejich vybavení jsou navrženy ze zkušeností z DZR Medela na Ostravici, splňují připravované normy a obsahují:

 • kvalitní elektrické polohovatelné postele zn. Linet včetně antidekubitní matrace
 • evakuační podložky
 • polohovací pomůcky
 • šatní skříň s nadstavcem a otevíráním o 180´
 • noční stolky
 • mobilní jídelní stolky
 • stůl s židlemi
 • LED TV včetně připojení k WIFI a místnímu intranetu
 • Signalizační zařízení

Domov Medela FnO je plně bezbariérový a najdete zde:

 • vlastní kuchyň
 • prádelnu
 • 2 velké a 2 malé společenské místnosti
 • terapeutická místnost
 • dílny pro uživatele
 • centrální koupelnu s relaxační vanou
 • skladovací prostory
 • kompletní zázemí pro personál
 • 2 lůžkové evakuační výtahy
 • 4 únikové východy

Na zahradě jsme vybudovali bezbariérové nekonečné chodníky s posezením a ohništěm. Na jaře 2023 se zaměříme ještě na vybudování vyvýšených záhonů a dalších terapeutických doplňků. 

Slavnostní otevření

Slavnostní otevření nového domova proběhlo dne 1.11.2022.

tak šel čas na stavbě

Jdeme do finále ….

Krátce ze stavebního deníku…

.. den třistasedmdesátýpátý… ano je to již rok, co jsme poklepali základní kámen a bagry a desítky lidí se pustily do nekončící práce. Celý rok všichni dřeli na 100% a neustále v tom pokračují. Když to takto půjde dál, tak na podzim letošního roku budeme Váš nový domov se zvláštním režimem MEDELA slavnostně otevírat.

Kompletní hrubá stavba je již hotová – rukama stavebníků prošlo na tisíc tun betonu, desítky tun železa, desítky kilometrů kabelů a další neuvěřitelné množství stavebního materiálu. Nyní se už v prvním i ve druhém patře topí, jsou hotové podlahy, sádrové omítky, elektřina a krásný výtah už čeká na své klienty. V tuto chvíli se budova zatepluje nehořlavou vatou, rukama obkladačů prochází tisíce kachlí do nových koupelen a sádrokartonáři klopí jeden strop za druhým, abychom mohli v dalším týdnu chystat jejich výmalbu. K tomu všemu začínáme vybírat nábytek a vnitřní vybavení domova. Sice je před námi ještě kus práce, ale my se na ni těšíme. Věříme, že nám bude počasí přát a my budeme moct začít po zimě práce také venku. Budete-li chtít vědět více, sledujte nás na našem webu www.medela-ops.cz , na facebooku a určitě o nás také uslyšíte v rádiu 🙂